Ubytování Slavonice a Česká Kanada

» Cenově dostupné celoroční ubytování v příjemné a zajímavé lokalitě
              » Rekreační ubytování Česká Kanada, Valtínov, ubytování Slavonice
                             » neradovamakyna@seznam.cz, +420 608 632 330

Tvorba webové stránky, rešerše, copywriting, SEO, internetový marketing | All rights reserved © abcRedakce.cz, 2013–2020

Ubytování Slavonice Prohlídky města Ubytování Valtínov Výlety Česká Kanada Turistika Dolní Rakousko

Využijte naše cenově výhodné ubytování v oblasti Česká Kanada

Ubytování Slavonice: Pokud dáváte přednost historickému městečku, využijte náš rekreační dům ve městě Slavonice. Ve městě je veškerá občanská vybavenost a celá řada turisticky vděčných historických památek. Spát budete v romantických kulisách přímo pod slavonickou věží. V okolí města je krásná příroda a historické památky České Kanady. Centrum města Slavonice je vzdáleno pouze jeden a půl kilometru od státní hranice. Z našeho rekreačního domu proto můžete pohodlně navštívit i zajímavá místa v rakouském pohraničí.

Více informací » Ubytování Slavonice

Ubytování Česká Kanada: Milovníkům venkova nabízíme ubytování uprostřed přírody. Náš Penzion Klondike stojí na okraji malebné vesničky Valtínov. Užijete si klid v přírodě České Kanady, kde se můžete oddávat turistice (pěší turistika, cykloturistika aj.) nebo sbírat houby. Koupání je během července a srpna možné v bazénu přímo u penzionu, tak i v okolních rybnících (Zvůle, Komorník, aj.) nebo na koupališti v Dačicích (15 km) případně v Jindřichově Hradci (20 km). Z rozhledny nad Valtínovem je báječný výhled do širokého okolí.

Více informací » Ubytování Česká Kanada | Penzion Klondike

Kontaktujte nás, ať víme, jaký pokoj pro vás máme připravit. Ubytování ve městě Slavonice i v obci Valtínov vám umožní oblast zvanou Česká Kanada procestovat mnoha rozmanitými a lákavými způsoby. – Pěšky, na kole, automobilovou dopravou i po železnici. – Těšíme se na tuzemské i zahraniční turisty a rekreanty.

Rekreace Slavonice, za rohem je Besídka Ubytování Česká Kanada | Kunžak Rekreace a ubytování v České Kanadě a ubytování ve městě Slavonice | Neradova.com Rekreace Česká republika Cestování Česká republika

Jak o zámek Český Rudolec svědomitě
pečoval ruský šlechtic

Představitel ruské šlechty Grigorij Kirillovič Razumovskij (jinak také hrabě Řehoř Razumovský) byl uznávaný botanik, zoolog a geolog. Byl to však zároveň prominentní odpůrce carského Ruska, který kritizoval dobové poměry ruské politiky. Emigroval proto do Rakouska, jehož součástí tehdy byly i české země.

O zámek Český Rudolec se starala především jeho manželka, zatímco on využíval své znalosti přírodních věd k rozvoji hospodářství na Rudolecku. Lze však předpokládat, že svým dílem přispěl i do rozvoje českorudoleckého zámku. Původně renesanční usedlost, přestavěnou předešlými majiteli na barokní zámek, hrabě Razumovskij dál stavebně upravoval. U zámku byla navíc vybudována krásná rozlehlá zahrada se skleníky a různými tuzemskými i cizokrajnými stromy a květinami. – Finančních prostředků měli dostatek. Hrabě Razumovskij založil v nedalekém Bolíkově (dnes součást obce Cizkrajov) železárny Wölkingsthal, které tehdy patřily k největším v monarchii.

Český Rudolec a rod italských rytířů

Když barokní zámek Český Rudolec roku 1860 vyhořel, patřil už čtvrtým rokem bývalému důstojníkovi rakouské armády Michaelu Angelovi Picchionimu. Noví majitelé se rozhodli, že už nebudou obnovovat starý barokní styl, který byl v té době dávno pasé. Ušlechtilým stylem 19. století byla anglická novogotika, do jejíž tudorovské podoby byl zámek Český Rudolec v letech 1860–1864 přestavěn.

Je to stejný sloh, ve kterém je postavena například Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně, zámek Lednice u Mikulova nebo zámek Hluboká u Českých Budějovic. A právě v této podobě můžete kontury zámku Český Rudolec dnes vidět i vy. Zámecké zdi jsou zdobeny cimbuřím, opěrné pilíře jsou zakončeny věžičkami. Charakter budovy podtrhují úzká a vysoká novogotická okna. Hlavní věž zasazená do centrální části budovy je osazena hodinami s velkým ciferníkem. Přestavbu navrhl a řídil samotný rytíř Picchioni, který měl stavitelské vzdělání a zásadním způsobem se podílel i na obnově poutního místa Montserrat u obce Mutná.

Vodka, JZD a konec starých časů

Špatné časy pro zámek Český Rudolec přišly s koncem druhé světové války. První tragédie hned s osvobozením. Francouzští, italští a jugoslávští zajatci pracující v místním kraji během války zkonzumovali s ruskými osvoboditeli sud lihu dopravený z nedalekého lihovaru v Peníkově. A co je hned potom nenapadlo: Zámek byl symbolem předešlé hospodářské správy (poslední majitel zámku byl aktivní nacista) a tak vojáci zámek (coby relikt předešlé politické éry) vyrabovali.

Koncem roku 1945 přešel zámek do vlastnictví státu. I laikovi bylo zřejmé, že pravidelná údržba novogotického skvostu bude polykat velké finanční částky. Místní státní statek po roce 1948 proto stavbu přijal do vlastnictví s nemalými rozpaky a zřídil v něm alespoň ubytovnu pro zaměstnance a brigádníky.

V padesátých a šedesátých letech zámek Český Rudolec fungoval jako obecní činžovní dům. Byt zde mělo přiděleno asi devět rodin. Poslední dostala výzvu k odstěhování koncem šedesátých let, když cestovní kancelář Sportturist přišla pod vlivem Pražského jara s nápadem vybudovat zde rekreační centrum pro movitější tuzemskou klientelu. K realizaci však už nedošlo a nastupující normalizace smetla i vizi na vybudování VIP rekreačního zařízení pro zahraniční klientelu se zájmem o honitbu a rybaření.

V té době je už zámek v havarijním stavu. Návrhů na využití zámeckého objektu není málo. Okresní národní výbor však na potřebné opravy není schopen ani ochoten najít potřebné finance. Přesto si nechává vypracovat finančně náročný projekt domova důchodců v areálu zámku. Jiným státním organizacím odmítá zámeckou budovu přenechat. Roku 1974 dostala celá budova novou měděnou střechu. To byla ale zřejmě poslední větší oprava, kterou zámek Český Rudolec prošel.

V první polovině osmdesátých let je už viditelně chatrný stav zámku v Českém Rudolci otevřeně kritizován místními občany i projíždějícími turisty. Žalostný stav zámku kritizují i státem kontrolovaná regionální média. Místní národní výbor uvažuje o revitalizaci zámku na rekreační středisko s celoročním provozem. Podle plánů měla v zámku začít fungovat restaurace, ubytovací pokoje, školící místnost i obřadní síň. Zůstalo však pouze u nápadů. Od jara 1989 zámek Český Rudolec střídá různé majitele. Mezi turisty se šíří hlasy:

„Budova zámku dál chřadne…
Jestli ho chcete fotit – přijeďte dřív, než spadne…“

Možná ale na záchranu zámku přeci jen není úplně pozdě. Nejnovější vlastník od roku 2010 pořádá v areálu zámku kulturní a historické slavnosti a po několika desetiletích jsou zahájeny i prohlídky zámeckých interiérů. Přijeďte se podívat a podpořit znovuzrození zámku Český Rudolec. Budete vítáni. Další zajímavosti o historii zámku a obce Český Rudolec si můžete přečíst v samostatném článku Proč navštívit obec Český Rudolec. Skvělou službu však turistům udělá tištěný knižní průvodce Česká Kanada, Slavonice a Slavonicko.

Zámek Český Rudolec

Neradova.com » Turistika Česká Kanada » Český Rudolec (zámek)

Foto: Český Rudolec od Valtínova. Laskavě poskytl Ondřej Sidor

Český Rudolec – Zámek

Zásadní význam měly pro rozvoj zámku Český Rudolec dva šlechtické rody: Tím prvním byl ruský šlechtický rod Razumovsky, který zámek vlastnil v letech 1810–1856. Druhým byl původem italský rod Picchioni, v jehož vlastnictví byl Rudolec mezi lety 1856–1945.

Výhodné ubytování v lokalitě Česká Kanada

» ZAJISTIT SI UBYTOVÁNÍ NYNÍ

» Více informací…