Ubytování Slavonice a Česká Kanada

» Cenově dostupné celoroční ubytování v příjemné a zajímavé lokalitě
              » Rekreační ubytování Česká Kanada, Valtínov, ubytování Slavonice
                             » neradovamakyna@seznam.cz, +420 608 632 330

Tvorba webové stránky, rešerše, copywriting, SEO, internetový marketing | All rights reserved © abcRedakce.cz, 2013–2020

Ubytování Slavonice Prohlídky města Ubytování Valtínov Výlety Česká Kanada Turistika Dolní Rakousko

Využijte naše cenově výhodné ubytování v oblasti Česká Kanada

Ubytování Slavonice: Pokud dáváte přednost historickému městečku, využijte náš rekreační dům ve městě Slavonice. Ve městě je veškerá občanská vybavenost a celá řada turisticky vděčných historických památek. Spát budete v romantických kulisách přímo pod slavonickou věží. V okolí města je krásná příroda a historické památky České Kanady. Centrum města Slavonice je vzdáleno pouze jeden a půl kilometru od státní hranice. Z našeho rekreačního domu proto můžete pohodlně navštívit i zajímavá místa v rakouském pohraničí.

Více informací » Ubytování Slavonice

Ubytování Česká Kanada: Milovníkům venkova nabízíme ubytování uprostřed přírody. Náš Penzion Klondike stojí na okraji malebné vesničky Valtínov. Užijete si klid v přírodě České Kanady, kde se můžete oddávat turistice (pěší turistika, cykloturistika aj.) nebo sbírat houby. Koupání je během července a srpna možné v bazénu přímo u penzionu, tak i v okolních rybnících (Zvůle, Komorník, aj.) nebo na koupališti v Dačicích (15 km) případně v Jindřichově Hradci (20 km). Z rozhledny nad Valtínovem je báječný výhled do širokého okolí.

Více informací » Ubytování Česká Kanada | Penzion Klondike

Kontaktujte nás, ať víme, jaký pokoj pro vás máme připravit. Ubytování ve městě Slavonice i v obci Valtínov vám umožní oblast zvanou Česká Kanada procestovat mnoha rozmanitými a lákavými způsoby. – Pěšky, na kole, automobilovou dopravou i po železnici. – Těšíme se na tuzemské i zahraniční turisty a rekreanty.

Rekreace Slavonice, za rohem je Besídka Ubytování Česká Kanada | Kunžak Rekreace a ubytování v České Kanadě a ubytování ve městě Slavonice | Neradova.com Rekreace Česká republika Cestování Česká republika

Landštejn u Starého Města


Pohodlnou chůzí dojdeme ze Starého Města za půl hodiny na Landštejn, zříceninu nejpevnějšího českého hradu ze 13. století. Hrad je ukrytý v pěkném lese, zdálky není vidět, a tak jsme najednou překvapeni mohutnou zdí, která před námi z ničeho nic vyroste. Poznáme hned, že je to svědek neúspěchu, který zde na počátku třicetileté války roku 1618 zakusil lotrinský hraběte Henri Duval Dampierre [někdy též uváděný v počeštěném tvaru Jindřich Dampier]. Mohutné hradby Landštejna jsou však i svědky pokoření posádky hradu, k níž došlo o rok později. Habsburskou armádu tehdy vedl maršál Karel Bonaventura hrabě Buquoy a posádku hradu přemohl prostě tím, že ji nechal hladovět, dokud se nevzdala.

Tedy to je ten Landštejn. To je ten hrad, který byl ještě v roce 1771 obydlen, ve kterém ještě v roce 1928 bydlel v posledním funkčním stavení poslední člověk. To je ten kamenný vévoda celého kraje, který vystavěli Vítkovci ve 13. století. Hrad, který byl až do 16. století rozšiřován a který měl právo na výkon popravy dříve než Jindřichův Hradec. To je ten hrad, který byl pomezním hradem a hlídal hranicí tří zemí.

Je to pamětník pánů z Landštejna, Krajířů z Krajku, Štěpána z Eizingu, Nejmarů, Klmenů, Czerninů, Herberštejnů, Sternbachů. Také ale pamětník obléhání Janem Žižkou z Trocnova i pamětník pobělohorské poroby a perzekuce. On sám podlehl požáru roku 1771, což byl počátek jeho zkázy.

Dnes [psáno v roce 1937] je hrad uzavřen [v roce 1990 byl hrad Landštejn znovu otevřen!]. Může proto být překvapením, že snad ještě před deseti–dvaceti lety byla místní věž místem tuláckých pitek. Ano, na hradní věži ještě před několika lety popíjeli různé společnosti pivo. Dnes se ale bojíme, aby nám věž nespadla na hlavu. Hrad valem chátrá a je nejvyšší čas, aby byl zajištěn proti nemilosrdnému zubu času.

Obejdeme-li celou hradební zeď, podivíme se mohutnosti a rozlehlosti hradu. Zjistíme, že byl přístupný jenom severní branou (dnes je z rozkazu okresního úřadu zavřena) a malou výpadní brankou na jižní straně. Ta bude pravděpodobně data novějšího.

Z celé stavby zaujme nás vysoká hradní věž (hláska) a nižší severní věž (hladomorna). Jižní hlásná věž je vysoká asi 34 metrů, severní lidomorna asi 23 metrů. Velká věž je stavěna z mohutných přitesaných rohových kamenů. Bohužel, dnes je na jihovýchodním rohu už silně poškozená bleskem. Tato věž je totiž vítaným bleskosvodem každé bouře nad Landštejnem.

V okolí věže, vlastně jen na západ, je skupina různě starých hradních budov, úplný labyrint světnic a komůrek se záhadnými vchody. Celý tento komplex budov je vesměs podsklepen a tak vidíme mnohde díry do země, nad jejichž temnotou nám naskakuje husí kůže. Před jižní zdí hradu je turnajová plošina, dodnes dobře rozeznatelná. V dolíku mimo hradby zřejmě kdysi stávala dřevěná obranná stavba. Pod hradem rozkládá se pěkně, malebné skalní město, které asi dodalo materiál ke stavbě hradu.Hrad Landštejn v současnosti a možnosti ubytování

Dnes už je vše jinak. Hrad Landštejn byl koncem osmdesátých let 20. století opraven a stal se vyhledávaným turistickým cílem. Přijeďte se na hrad podívat i vy! K turistickému ubytování v lokalitě Česká Kanada vám ideálně poslouží rekreační dům Slavonice, nebo Penzion Klondike ve Valtínově. V obou případech se jedná o pohodlná a cenově dostupná místa pro příjemnou turistickou rekreaci.

Ruiny hradu Landštejn v roce 1937

Neradova.com » Turistika Česká Kanada » Zřícenina Landštejn v článku z roku 1937

Hrad Landštejn

Hrad Landštejn. Foto cca 1933 

Zřícenina hradu Landštejna (dříve také uváděn jako Landštýn nebo Lanštýn) patří k předním dominantám České Kanady. V posledních desetiletích dokonce během sezóny občas v jistém smyslu připomíná jakési kulturní centrum. Díky dobré poloze se ke hradu snadno dostanete ze Slavonice (z východu), od Kunžaku (ze severu) i ze západní části České Kanady. Pro turistické výlety po České Kanadě k ubytování ideálně poslouží Rekreační dům Slavonice, nebo Penzion Klondike ve Valtínově.

V jakém stavu byl ale Landštejn a jeho okolí v minulosti, konkrétně v turisticky tvůrčím prostředí první republiky? Celou stručnou historii ruiny na Landštejně si můžete přečíst v článku Zřícenina hradu Landštejn. Níže navíc uvádíme výtah ze zajímavého prvorepublikového článku J. Rajlicha, otištěného roku 1937 v periodiku Zájmy českomoravské Vysočiny. Pro publikování na našich stránkách jsme vybrali jeho nejzajímavější pasáže. Text jsme také upravili podle současného pravopisu a na některých místech jsme ho aktualizovali.

Výhodné ubytování v lokalitě Česká Kanada

» ZAJISTIT SI UBYTOVÁNÍ NYNÍ

» Více informací…

» Kalendář zajímavých akcí v regionu

Rekreační dům Slavonice Penzion Slavonice Hotel Slavonice